Praca w Lidlu

Oferty pracy

Nie znaleziono ofert pracy

 
  dostępnych ofert pracy » Pokaż wszystkie oferty pracy Szukaj

NARESZCIE CZUJĘ, ŻE JESTEM
W MIEJSCU, W KTÓRYM
CHCĘ ZOSTAĆ NA DŁUŻEJ.

ALEKSANDRA, PRACOWNIK SKLEPU

avatar1

Co oferujemy

Jako duża międzynarodowa firma, będąca liderem w swojej branży, gwarantujemy stabilność zatrudnienia. Oferujemy bezpieczne i przyjazne miejsca pracy na każdym stanowisku. Atrakcyjna pensja, wypłacana zawsze na czas, umowa o pracę i liczne benefity dla wszystkich pracowników czynią z naszej firmy cenionego pracodawcę.

Bezpieczeństwo to stabilne zatrudnienie

Naszym Pracownikom oferujemy umowę o pracę. W Lidlu nie ma okresu próbnego - każda nowo zatrudniona osoba otrzymuje umowę na 12 miesięcy.

Motywacja – klucz do rozwoju

Wierzymy, że zaangażowanie Pracowników decyduje o sukcesie naszej sieci. Chcemy o nie dbać i sprawiać, że praca z nami będzie dla osób z naszej organizacji przyjemnością. Stawiamy więc na systemy motywacyjne dla Pracowników oraz dbamy o wzrost płac. W 2014 r. wynagrodzenie podnieśliśmy średnio o 7%, inwestując w podwyżki ponad 30 milionów złotych! Chcemy, by Lidl był stabilnym miejscem pracy, które daje możliwość rozwoju.

Prywatna opieka medyczna dla naszych Pracowników i ich Rodzin

Wiemy, jak ważna jest ochrona zdrowia i życia, dlatego naszym Pracownikom gwarantujemy bezpłatną prywatną opiekę medyczną. W jej ramach mogą oni skorzystać z porad 24 lekarzy specjalistów oraz bogatego pakietu około 240 badań i zabiegów ambulatoryjnych w ponad 700 placówkach medycznych na terenie całego kraju. Co więcej, taką ochroną Pracownicy mogą objąć również swoich najbliższych! Prywatna opieka medyczna dla członków rodziny to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa w atrakcyjnej cenie.

Karta MultiSport Plus dla aktywnych

O naszych Pracowników dbamy również po godzinach pracy. Wszystkim chętnym zapewniamy możliwość aktywnego wypoczynku z kartą MultiSport Plus. Wśród oferowanych w ponad 4 tysiącach placówek 21 sportowych atrakcji są m.in.: aerobik, baseny (kryte i na powietrzu), sztuki walki, parki trampolin i linowe, oraz Boot Camp – grupowe ćwiczenia na świeżym powietrzu. Pracownicy, korzystając z atrakcyjnego rabatu, mogą dokupić karty także dla członów swojej Rodziny.

Ubezpieczenie na życie

Osoby zatrudnione w sieci Lidl, jak rownież ich rodziny, mogą przystąpić do ubezpieczenia grupowego Allianz, które jest dodatkową ochroną życia i zdrowia oraz gwarancją bezpieczeństwa.

Profilaktyka i edukacja

Równie ważna jak opieka medyczna jest dla nas odpowiednia profilaktyka i edukacja. Dlatego prowadzimy ogólnopolskie akcje informacyjne. Przykładem może być program „Lidl na różowo”, w ramach którego zachęcaliśmy naszych Pracowników do zgłaszania się na badania profilaktyczne i zwracaliśmy ich uwagę na problem raka piersi.

Wyprawka dla pierwszoklasisty

W ramach pakietu socjalnego na nasze wsparcie mogą liczyć również dzieci Pracowników rozpoczynające naukę! Pierwszaki otrzymują od Lidla wyprawkę w postaci tornistra i zestawu przyborów szkolnych. Taki prezent dla pierwszoklasisty to prawdziwa gratka! Jesteśmy dumni, że tylko w 2014 r. ponad 1000 dzieci ruszyło do szkoły z nowymi, wyposażonymi plecakami od Lidla.

Prezenty świąteczne od Lidla

Okres świąteczny to wyjątkowy czas dla nas i naszych Pracowników. Chcemy, by mogli go spędzać w miłej atmosferze, dlatego wręczamy im prezenty firmowe! Tradycją jest, że Pracownikom przed świętami przekazujemy dodatkowe wsparcie finansowe w postaci bonów świątecznych. Przygotowujemy też paczki ze słodyczami dla ich dzieci. W ten sposób dbamy o miłą atmosferę w pracy i sprawiamy, że święta stają się jeszcze bardziej wyjątkowe!

Program Mentor - pewny start

Jeśli się uczyć, to tylko od najlepszych i tych najbardziej doświadczonych – taka idea przyświeca twórcom wprowadzonego w naszej sieci programu Mentor. Jego celem jest przyjemna i łatwa adaptacja nowego członka zespołu do pracy w Lidlu. Już pierwszego dnia przydzielamy mu mentora, czyli starszego stażem kolegę, który pomaga w przystosowaniu się do warunków pracy oraz ułatwia integrację ze współpracownikami. Mentor jest godnym zaufania i szczerym partnerem, który sprawia, że pierwsze dni w nowym miejscu pracy stają się przyjemnością!

Świetne przygotowanie i podnoszenie kompetencji

Zaczynasz pracę w Lidlu? Zadbamy o Ciebie od samego początku! Z myślą o nowych Pracownikach starannie opracowaliśmy programy wdrożeniowe, by byli oni jak najlepiej przygotowani do wykonywania swoich obowiązków. Organizujemy także różnorodne szkolenia, a szczególny nacisk kładziemy na rozwój kompetencji miękkich. Wspierają nas w tym profesjonalne firmy. Tylko w 2013 r. z ich pomocą zorganizowaliśmy szkolenia w wymiarze ponad 330 000 godzin!